پیغام کوتاه

فقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا عضو شويد.

کشف ژن ضد چاقي توسط يک ايراني

کشف ژن ضد چاقي توسط يک ايراني
چاقی در میان بسیاری از جانوران، مانند کرم هایی که غذای خود را از باکتری ها تامین می کنند به عنوان یک پدیده همه گیر شناخته نمی شود، اما به نظر می آید با وجود مبارزه قدیمی انسان با چاقی و اشتهای پایان ناپذیری که در انسان نهفته است، تحقیق بر روی این موجودات می تواند منجر به یافتن راهکارهایی سودمند برای کم کردن وزن شود.


محقق ایرانی دانشگاه «کالیفرنیا سن دیه گو»، موفق به کشف چند ژن در نوعی کرم شده است که می توان با کمک این ژن ها در آینده دارویی برای مبارزه با چاقی تولید کرد.

به گزارش مهر، چاقی در میان بسیاری از جانوران، مانند کرم هایی که غذای خود را از باکتری ها تامین می کنند به عنوان یک پدیده همه گیر شناخته نمی شود، اما به نظر می آید با وجود مبارزه قدیمی انسان با چاقی و اشتهای پایان ناپذیری که در انسان نهفته است، تحقیق بر روی این موجودات می تواند منجر به یافتن راهکارهایی سودمند برای کم کردن وزن شود.

کاوه اشرفی محقق ایرانی دانشگاه کالیفرنیا سن دیه گو ، با مطالعه بر روی نوعی کرم به نام «C.elegan» که زیستگاهش در میان خاک است، نشان داد که این جانداران می توانند برای از بین بردن اضافه وزن به انسان ها کمک کند.

بدن این کرم کمتر از هزار سلول دارد، اما بر خلاف ساده بودن ساختار بدن این جاندار، «اشرفی» در بدن C.elegan بیش از 300 ژن کشف کرده است که بر روی رفتارهای تغذیه ای جاندار، متابولیسم و ذخیره چربی تاثیرگذارند. نکته جالب توجه اینجا است که بیشتر ژن های کشف شده توسط اشرفی در بدن انسان نمونه هایی مشابه دارند.

وي برای شناسایی عملکرد این ژن ها از رنگدانه های فلورسنت سرخ رنگ استفاده کرد تا بتواند میزان انباشتگی قطرات چربی را محاسبه کند.

این محقق، طی اجرای آزمایش حذف ژن ها، مسیرهای بیوشیمیایی و پروتئین هایی که بر روی تغذیه و ذخیره چربی این جانداران تاثیرگذار بودند را ردیابی کرد. به علاوه وی در آزمایش های خود مواد شیمیایی شناخته شده و حتی نمونه های دارویی را که بر روی رفتارهای غذایی این جاندار و عملکرد ژنها تاثیرگذارند را مورد آزمایش قرار می دهد.

طی این مطالعات، اشرفي تاکنون موفق به ردیابی هدف دارویی جدید و همچنین نقطه آغازی برای ساخت نسلی جدید از داروها شده که در آینده می توانند به عنوان داروهای ضدچاقی مورد استفاده قرار گیرند.کشف ژن ضد چاقي توسط يک ايراني
ارسال شده در مورخه : جمعه، 8 مهر ماه، 1390 توسط admin  پرینت

مرتبط باموضوع :

 دیابت و نقص جنینی  [ سه شنبه، 4 آبان ماه، 1389 ] 1516 مشاهده
 رابطه هدفن و سردرد  [ يكشنبه، 8 فروردين ماه، 1389 ] 1661 مشاهده
 پسران دم بخت بیشتر از دخترانند  [ شنبه، 11 ارديبهشت ماه، 1389 ] 1646 مشاهده
 مقاومت به داروهای ضد میکروبی ، یک تهدید جهانی  [ جمعه، 19 فروردين ماه، 1390 ] 1482 مشاهده
 15نشانه جدی سرطان در افراد  [ جمعه، 30 ارديبهشت ماه، 1390 ] 2052 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
ورود
نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب