آیا همه سیناپس های شیمیایی انتقال دهنده عصبی آزاد میکنند؟

آیا همه سیناپس های شیمیایی انتقال دهنده عصبی آزاد میکنند؟

پستتوسط arman_b100 » پنج شنبه 16 آذر ماه , 1391 14:34:24

سلام
من با معلمم سر این موضوع لجمون شده هه هه

به غیر از سیناپس های الکتریکی ............... سیناپس شیمیایی هست که توش انتقال دهنده عصبی ازاد نشه؟؟ اگه مثال بزنید و منبع رو بگید ممنون میشم

یه سوال دیگه:  تو کتاب خیلی سبز و خیلی از سایت های ایرانی اینو نوشتن:

به طور کلی سیناپس های شرکت کننده در انعکاس زردپی زیر زانو عبارتند از :

الف) نورون حسی ماهیچه جلوی ران (چهار سر ران) با نورون حرکتی آن : سیناپسفعال کننده

ب)نورون حسی ماهیچه جلوی ران با نورون رابط : سیناپسفعال کننده

ج) نورون حرکتی ماهیچه جلوی ران با ماهیچه جلوی ران : سیناپسفعال کننده

د) نورون رابط با نورون حرکتی ماهیچه عقب ران (دوسر ران):سیناپس بازدارنده

توجه داشته باشید که :بین نورون حرکتی ماهیچه عقب ران و خود ماهیچه عقب ران اگر چه سیناپس وجود دارد اما این سیناپس در انعکاس زردپی زیر زانو هیچ دخالتی ندارد زیرا در این جا از انتهای نورون حرکتی ماهیچه عقب ران هیچ انتقال دهنده ای آزاد نمی شود .

این قسمت اخر که گفته انتقال دهنده عصبی ازاد نمیشود درسته؟؟؟  از کجا اوردن؟؟ منبعش چیه؟؟؟
نماد کاربر
arman_b100
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد

تاريخ عضويت: پنج شنبه 15 آذر ماه , 1391 00:00:00
تشکر کرده: 1 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 338

پستتوسط arman_b100 » پنج شنبه 16 آذر ماه , 1391 20:37:27

یعنی خیلی  سخت بود؟
سیاوش قمیشی
نماد کاربر
arman_b100
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد

پستتوسط arman » پنج شنبه 16 آذر ماه , 1391 22:16:50

سلام
ظاهرا حساسیت شما روی انعکاس زردپی زیر زانو و سیناپس های اون هست ، مخصوصا سیناپس های نورون رابط و نورون حرکتی ماهیچه عقب ران.
ببینید نکته ای که در زیست سال سوم هم به اون اشاره شده اینه که انتقال دهنده های عصبی پس از رسیدن به نورون پس سیناپسی ، پتانسیل الکتریکی اونو تغییر می دهند که ممکنه نورون پس سیناپسی رو فعال و یا غیر فعال کنه.
مثلا ماده استیل کولین و یا ال - گلوتامات فعال کننده و ماده گابا (گاما آمینو بوتیریک اسید ) مهار کننده نو رون پس سیناپسی هست.
فعال کننده ها باعث دپلاریزه شدن (پتانسیل عمل) نورون پس سیناپسی می شوند یعنی باعث باز شدن کانال های دریچه دار سدیمی می گردند و درون نورون مثبت و بیرون منفی می گردد و در ادامه این تغییر پتانسیل تا آخر ادامه می یابد. ( هدایت پیام عصبی).
اما مهار کننده ها باعث هایپرپولاریزاسیون نورون پس سیناپسی می گردند. یعنی کاری می کنند که درون نورون پس سیناپسی نسبت به بیرون آن منفی تر هم بشود. یعنی عملا پتانسیل عملی شکل نمی گیرد و یا به عبارتی تحریک نمی شود.
اما بر می گردیم به مطلب شما...
در انعکاس زرد پی زیر زانو ، سیناپس نورون رابط و نورون حرکتی ماهیچه عقب ران از نوع باز دارنده است. یعنی باعث می شود نورون حرکتی متصل به ماهیچه عقب ران هایپرپولاریزه شود. ( درونش منفی تر گردد). به عبارتی تحریک نشود. برای این کار انتقال دهنده هایی مثل گابا وجود دارند.
خوب وقتی نورون تحریک نشد در سمت دیگرش هم که به ماهیچه وصل است دیگر نیازی به ترشح انتقال دهنده نخواهد بود ، چون هدایت پیام عصبی نداشته ایم و سیناپس هم فعال نخواهد بود.

:D  :D

برای نویسنده این مطلب arman تشکر کننده ها:
arman_b100 (سه شنبه 21 آذر ماه , 1391 16:59:41)
رتبه: 25%

نماد کاربر
arman
مدیر سایت
مدیر سایت

تاريخ عضويت: سه شنبه 10 اسفند ماه , 1388 00:00:00
تشکر کرده: 108 بار
تشکر شده: 75 بار
امتياز: 84012

پستتوسط arman_b100 » جمعه 17 آذر ماه , 1391 09:19:25

ممنون پاسخ قانع کنندای بود  میشه منبع معتبر یا لاتین یا کتابی معرفی کننید که این بند اخر توش باشه؟؟
سیاوش قمیشی
نماد کاربر
arman_b100
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد

پستتوسط arman » جمعه 17 آذر ماه , 1391 15:25:45

سلام
در کتاب های فیزیولوژی جانوری مثل گایتون و یا هر کتاب فیزیولوژی دیگه ای که از کتابخوانه ها بتونید بگیرید هست.
یا در اینترنت نحوه عمل سیناپس های بازدارنده رو سرچ کنید به اون می رسید.
البته در کتاب زیست سوم تجربی هم اشاره چند کلمه ای داره.
درود
یا در حال برنامه ریزی برای آینده هستیم یا برای گذشته تأسف می خوریم ؛ همه این اتفاقات در زمان حال می افتد و زمان حال از دست می رود .
نماد کاربر
arman
مدیر سایت
مدیر سایت

پستتوسط arman_b100 » جمعه 17 آذر ماه , 1391 16:57:39

من گایتون و دوسه تا کتاب دیگه خوندم به نتیجه نرسیدم 1 ماه هست دارم تحقیق می کنم اگه لطف کنینن کمکم کنید ...........

من دقیقا این جمله رو می خوام
انتقال دهنده ای آزاد نمی شود

این توضیح که خودتون دادین از کجا بود لینکش اسم کتابش  که گفته باشه انتقال دهنده ازاد نمیکنه .........................
سیاوش قمیشی
نماد کاربر
arman_b100
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد

پستتوسط arman » جمعه 17 آذر ماه , 1391 19:27:57

سلام
کنجکاوی و سماجت شما جالبه.
ببینید این نکته بسیار روشنه. و نیازی به منبع نداره. برای کسی که اطلاعی از وضعیت سیناپس ها و مکانیسم عملشون داره ، این مطلب قابل درکه.
منبع که در بالا گفتم. میتونید به فیزیولوژی پزشکی گایتون مراجعه کنید. یا در اینترنت عنوان( زردپی زیر زانو) سرچ کنید و بهش برسید .
مثل
  http://biogroup.blogfa.com/8611.aspx
یا در حال برنامه ریزی برای آینده هستیم یا برای گذشته تأسف می خوریم ؛ همه این اتفاقات در زمان حال می افتد و زمان حال از دست می رود .
نماد کاربر
arman
مدیر سایت
مدیر سایت

پستتوسط arman_b100 » جمعه 17 آذر ماه , 1391 19:42:41

ببینید  کتاب های معتبر گفتن  استیل کولین در همه ی سیناپس هایی که نورون حرکتی با عضله باشه  ازاد میشه   بعد خیلی سبز 3 بار گفته تو این مسیر هیج انتقال دهده ازاد نمیشه

گایتون گفته در همه ی سیناپس های شیمیایی انتقال دهتده ازاد میشه والا من دیگه گیج شدم...
سیاوش قمیشی
نماد کاربر
arman_b100
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد

پستتوسط arman » شنبه 18 آذر ماه , 1391 11:59:51

سلام
درسته در سیناپس های شیمیایی انتقال دهنده داریم. ولی بحث اینه که زمانی انتقال دهنده آزاد میشه که اون سیناپس فعال باشه و اگه فعال نبود انتقال دهنده ها در کیسه سیناپسی پایانه ی آکسون میمونند و آزاد نمیشند.
نماد کاربر
arman
مدیر سایت
مدیر سایت

پستتوسط arman_b100 » شنبه 18 آذر ماه , 1391 14:25:40

خب شما همینو از کجا میگید منبعش رو به من بگید ؟؟؟؟؟؟
سیاوش قمیشی
نماد کاربر
arman_b100
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد

پستتوسط arman » شنبه 18 آذر ماه , 1391 19:22:56

ببینید
آیا شما قبول دارید اگر سیناپسی خاموش باشه نباید انتقال دهنده آزاد بشه یانه؟
و اصولا آیا قبول دارید انتقال دهنده ها برای تغییر پتانسیل نورون پس سیناپسی و تغییر فعالیت اون ترشح میشوند؟
و آیا قبول دارید سیناپس نورون رابط با نورون حرکتی ماهیچه عقب ران از نوع بازدارنده هست؟
خوب اگر این مطالب را قبول دارید باید بدونید پتانسیل عملی به سمت انتهای نورون حرکتی ماهیچه عقب ران نمی رود تا بخواهد انتقال دهنده آزاد شود.

شما زنده اید . چون نفس می کشید، حرکت دارید ، رشد دارید  و .... پس نیازی نیست به دنبال منبعی بگردید تا نوشته باشد زنده اید. حالا اوکی یا نوکی؟ :D
نماد کاربر
arman
مدیر سایت
مدیر سایت

پستتوسط arman_b100 » شنبه 18 آذر ماه , 1391 20:01:05

مدیر جان من قبول دارم ولی من برای اثبات دلیلم اینو نمیتونم بگم یه منبع رسمی میخوام که این معلمم قبول کنه تو فیزیولوژی گایتون چنین چیزی هست؟؟
سیاوش قمیشی
نماد کاربر
arman_b100
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد

پستتوسط arman » يکشنبه 19 آذر ماه , 1391 12:10:49

سلام
شاید باشه. من فعلا ایران نیستم و کتاب و کتابخانه فارسی هم ندارم. خودتون پیگیری کنید . اگه صلاح میدونید لینک این بخش بهشون بدید تا با من ارتباط داشته باشه.
درود
نماد کاربر
arman
مدیر سایت
مدیر سایت

بازگشت به زیست شناسی 2 سوم تجربی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان