شناسایی زلزله‌خیزترین مناطق جهان

شناسایی زلزله‌خیزترین مناطق جهان

پستتوسط arman » يکشنبه 19 آذر ماه , 1391 16:32:38

شناسایی زلزله‌خیزترین مناطق جهان


بر اساس این مطالعه جدید، سواحل جنوب شیلی و پرو، جزایر سوماترا در اندونزی و چندین منطقه دیگر در مسیر خط ساحلی اورپا-آسیای شرقی از جمله مناطقی هستند که در معرض بروز زمین لرزه‌های قدرتمند قرار دارند.مناطق فرورانش زمین از گذشته‌های دور به عنوان بستری مناسب برای وقوع زمین‌لرزه‌های بسیار بزرگ شناخته می شدند، اما محققان دانشگاه سیدنی استرالیا دریافته‌اند نقاط تقابل مناطق شکست پوسته اقیانوسی در بستر دریاها با مناطق فرورانش، در معرض خطر بزرگتری از وقوع زمین‌لرزه قرار دارند.


به گزارش همشهری به نقل از ساینس الرت، دیتمار مولر استاد دانشکده زمین‌شناسی دانشگاه سیدنی بر این باور است شیوه جدیدی که وی ارائه کرده می‌تواند با استفاده از کنار هم قرار دادن داده‌های بسیاری از مناطق مستعد وقوع زمین‌لرزه‌های قدرتمند طی دوره‌های طولانی مدت، از جمله مناطقی که بیش از 100 سال است در آنها زمین‌لرزه‌ بزرگی رخ نداده، می‌تواند در نقشه‌های بلند‌مدت مناطق پرخطر‌ زمین‌لرزه‌ای بهبود قابل توجهی ایجاد کند.


مناطق شکست پوسته زمین درست مانند مسیر راه‌آهن بر روی بستر دریاها تاریخچه حرکات پوسته زمین را مشخص ساخته و معمولا با توده‌هایی از پوسته اقیانوس که تا سه کیلومتر از سطح اطراف خود بالاتر رفته‌اند گره‌خورده‌اند.


به گفته محققان دانشگاه سیدنی، 87 درصد از 15 زمین‌لرزه قدرتمند (با قدرت 8.6 ریشتر یا بالاتر) و نیمی از 50 زمین‌لرزه بزرگ (8.4 ریشتر یا بالاتر) طی قرن گذشته با نقاط تقابل میان مناطق شکست پوسته اقیانوسی و مناطق فرورانشی در ارتباط بوده‌اند.


بر اساس این مطالعه جدید، سواحل جنوب شیلی و پرو، جزایر سوماترا در اندونزی و چندین منطقه دیگر در مسیر خط ساحلی اورپا-آسیای شرقی از جمله مناطقی هستند که در معرض بروز زمین لرزه‌های قدرتمند قرار دارند.


در این مطالعه بیش از هزار و 500 زمین‌لرزه مورد بررسی قرار گرفته و در آن از داده‌های ژئوفیزیکی، نقشه‌برداری از مناطق شکست پوسته اقیانوسی و مناطق فرورانشی و همچنین داده‌های زمین‌لرزه‌های مهم قبل از سال 1900 مورد استفاده قرار گرفته است. این داده‌ها با استفاده از تکنیکی که تا پیش از این برای تطبیق دادن کاربران اینترنتی با مصرف‌کنندگان کالاها مورد استفاده قرار می‌گرفت، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند.
نماد کاربر
arman
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست ها : 1478
تاريخ عضويت: سه شنبه 10 اسفند ماه , 1388 00:00:00
محل سکونت: فارس-شیراز
تشکر کرده: 108 بار
تشکر شده: 75 بار
امتياز: 84012

Re: شناسایی زلزله‌خیزترین مناطق جهان

پستتوسط yasi22 » يکشنبه 22 فروردين ماه , 1395 08:55:49

من اصلا دل خوشی از درس زمین شناسی ندااااااااااااااااااااااااااااااااارم خیلی سوالای امتحان خردادمون رو سخت دادن
برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود
yasi22
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد
 
پست ها : 2
تاريخ عضويت: شنبه 21 فروردين ماه , 1395 06:27:57
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 10


بازگشت به علوم زمین پیش دانشگاهی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان

cron