رادیاتور قرنیزی یا قرنیز حرارتی چیست و چه کاری انجام می دهد؟

سایت های تخصصی فارسی را اینجا بیابید

رادیاتور قرنیزی یا قرنیز حرارتی چیست و چه کاری انجام می دهد؟

پستتوسط Sanazrasooli » چهارشنبه 15 دي ماه , 1395 16:13:26

سلام بر دوستان عزیز و گرانقدر. حالتون چطوره عزیزان؟ برم سر اصل مطلب همین اول کار. بچه ها شما با سیستم رادیاتور قرنیزی شنا هستین؟ می دونید چه کاری انجام میده؟ بزارید براتون بگم. یه نوعی از همون رادیاتور های قدیمی هست با این تفاوت که دیگه میره پشت قرنیزها و خونه شما رو به راحتی گرم میکنه و بنابر این دیگه به بخاری های قدیمی نیاز نیست و حتی این قرنیزها خونه تون رو خیلی شیک تر هم میکنه.دوباره به فصل سرما رسیدیم و حالا که هوا در نقاط مختلف کشور سردتر از قبل شده است، خیلی از مردم به فکر سیستم گرمایش خانه خود و ارتقا یا تعویض آن افتاده اند. همچنان خیلی از مردم ترجیح می دهند از بخاری های گازی در منزل خود استاده کنند که مشکل بزرگ این بخاری ها مصرف بالای گاز آن هاست. همچنین باید گفت که با توجه مساحت و متراژ خانه های مختلف ممکن است برخی از منازل به چند بخاری نیاز داشته باشند که خب این مسئله طبیعتا اصلا جالب نیست! با

عضويت  / ورود
همراه باشید:

عضويت  / ورود


شومینه!
در بعضی از خانه هایی که معمولا نوساز می باشند، برای زیبایی بیشتر از شومینه استفاده می شود. از ان جهت که شومینه سیستم تقریبا باز و بدون پوششی دارد هم می تواند خطرآفرین باشد و هم اینکه همانطور که گفته شد بیشتر جنبه زیبایی دارد و برای گرمایش کمتر از آن استفاده می گردد.
سیستم رادیاتور
اما در خیلی از خانه ها و شرکت ها از سیستم رادیاتور استفاده می شود که خب با توجه به مساحت کمی که اشغال می کند و همچنین زیبایی نسبتا بهتر در برابر بخاری های گازی به نظر بهتر می رسد اما باید گفت که این رادیاتورها نیز مشکلات مخصوص به خود را دارا می باشند که مثلا یکی از آنها می تواند معایبی باشد که در موتورخانه ممکن است رخ دهد که در نتیجه باعث از کارافتادگی این رادیاتورها خواهد شد.
بخاری گازی
اکنون می رسیم به بخاری گازی. مزیت بزرگ این بخاری ها جابجایی خیلی راحت و سبک بودن آنهاست، همچنین از لحاظ ظاهری نیز مشکل خاصی وجود ندارد اما این بخاری ها مصرف کننده های بسیار بالای برق می باشند که خب اصلا به صرفه نیست.
در ساختمان های جدید و نوساز نیز معمولا از سیستم گرمایش از کف و پکیج استفاده می شود که خیلی نسبت به موارد قبلی به صرفه می باشند. اما در این مقاله قصد داریم سیستم گرمایش جدیدی را به شما معرفی کنیم که از نظر مصرف انرژی خیلی بهینه تر از موارد قبلی می باشند.
رادیاتور قرنیزی
رادیاتورهای قرنیزی از جمله تکنولوژی های بسیار جدید جهت گرمایش منازل است که هم زیبایی ظاهری خوبی دارد و هم گرمایش منزل شما را به راحتی و با کمترین مصرف انرژی هدر می رود. آن طور که گفته شده این رادیاتورهای قرنیزی می تواند تا 30 درصد از میزان مصرف انرژی بکاهد. رادیاتور قرنیزی سیستم نوین گرمایشی می باشد که علاوه بر حفظ تمامی قابلیتهای قرنیز نقش سیستم گرمایشی ساختمان را نیز ایفا می کند. رادیاتورهای قرنیزی عموما از جنس آلومینیوم و یا در مدل های پیشرفته تر از ترکیب آلومینیوم و مس ساخته میشوند. رادیاتورهای قرنیزی دور تا دور ساختمان نصب می شوند و سیستم عملکرد آنها به این ترتیب است که آب گرم از موتورخانه و یا پکیج وارد لوله های رادیاتور قرنیزی شده و انتقال گرما از سطح رادیاتور قرنیزی به محیط موجب گرم شدن فضای مورد نظر می گردد.
بد نیست این مورد را هم اضافه کنیم که وجود مزایای متعددی که رادیاتور قرنیزی دارد توانسته است محبوبیت زیادی در صنعت ساختمان داشته باشد و استفاده از آن در کشورهای پیشرفته ای مانند آمریکا، کانادا، آلمان، نروژ، سوئد، روسیه، فرانسه، انگلستان و … کاملا مرسوم گردد.
انتقال گرما
همانطور که حتما شما هم در دروس دوران تحصیلی مدرسه و دانشگاه خوانده اید، از مهمترین عوامل در مبحث

عضويت  / ورود
می توان به این موضوع اشاره کرد که هر چه میزلان سطح جسم ما وسیع تر باشد، سرعت انتقال حرارت و گرما می تواند تا حد بسیار چشمگیری افزایش پیدا کند. بطور کلی می توانیم اینگونه هم بیان کنیم که هرچه ضریب انتقال حرارت  و دمای اجسام را بتوانیم افزایش دهیم، در حقیقت کمک بزرگی به انتقال گرما گرده ایم.
اما باید بگوییم برخی از این سیستم ها همانطور که اشاره کردیم هم غیر اقتصادی می باشند و هم می توانند به زیبایی خانه و منزل شما جلوه ای نامناسب ببخشد که این موضوع بخصوص برای خانم ها اهمیت فوق العاده بالایی دارد.
قرنیز حرارتی تا حد بسیار زیادی این مشکل را حل کرده اند چراکه نه تنها زیبایی خانه شما را تهدید نمی کند بلکه می تواند به زیباتر شدن آن هم کمک بسیار ویژه ای بکند. در ثانی اصلا اگر مسئله زیبایی را هم درنظر نگیریم باید به مسئله اتلاف انرژی هم توجه کنیم. قرنیز گرمایشی یا همان قرنیز حرارتی نه تنها اتلاف انرژی ندارد بلکه مصرف انرژی آنها بسیار کم بوده و خیلی پایین تر از سیستم های قدیمی همچون رادیاتورهای قدیمی می باشد.

عضويت  / ورود
از جمله رادیاتورهای قرنیزی گرمایشی می باشند که می توانند هم منزل شما را زیباتر از قبل کنند هم گرمایش منزل شما را به خوبی تامین نمایند. در رادیاتورهای نیکسان درواقع میزان انتقال گرما بر روی فین های این سیستم به شکل قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرده اند. بد نیست بدانید که در حقیقت در هر متر از این رادیاتورهای قرنیزی گرمایشی حدود 70 فین بکار برده شده است که همین فین ها باعث شده انتقال حرارت شما تا حد چشمگیری افزایش پیدا کند.
یکی دیگر از مهمترین ویژگی هایی که این فین ها دارا می باشند، ضخامت آنهاست که در حقیقت حدود 2/1 میلی متر هستند و این امر می تواند در برابر ضربه های احتمالی که ممکن است به این سیستم های قرنیز حرارتی وارد شوند، مقاومت بسیار بالا و خوبی را ایجاد کنند.
مس در میان فلزات خالص بعداز نقره بالاترین رسانای گرمایی را دارد، ضریب انتقال گرمایی مس دو برابر آلومینیوم و ۳۰ برابر فولاداست وتمام آلیاژهای مس دارای مقاومت در برابر خوردگی در تماس با آب و بخار آب می باشد. به همین دلیل لوله های مسیدارای ویژگیهای منحصر به فردی از قبیل توانایی فوق العاده در انتقال حرارت، توزیع گرمای یکنواخت در بدنه لوله ، اتلاف گرمایبسیار پایین و سازگاری با محیط زیست می باشد.
بگذارید یک مبحث علمی را هم به شما توضیح دهیم؛ در علم انتقال حرارت همواره ضریب انتقال گرما مهمترین فاکتور محسوب می شود. در رادیاتور قرنیزی نیکسان بخاطر وجود لوله مسی و بالا بودن ضریب انتقالگرما، اختلاف دمای آب داخل لوله با سطح بیرونی لوله های مسی به حداقل ممکن می رسد و این مهم موجب میگردد انتقال گرمای بالایی در محیط داشته باشیم. اما یکی از مهمترین ویژگیهای مس قابلیت جوشکاری آسان این فلز میباشدکه این قابلیت باعث شده فلز مس نقش بسیار مهمی را در صنعت تاسیسات و تهویه مطبوع ایفا کند.
مسئله خیلی مهمی که در سیستم های قدیمی باعث آزرده خاطر شدن افراد خانه می گردید و همواره برای آنها مزاحمت ایجاد می کرد مسئله تاسیساتی آن بود که در مورد نشتی آب و گاز این سیستم نمود پیدا می کرد. البته باید ذکر کنیم که در بعضی مواقع اصلی ترین موضوعی که باعث این نشتی ها می شد اتصالات نامناسب و غیر صحیح این اتصالات بود که بعد از مدتی دچار شکستگی یا نشت می گردید. اما باید به شما اعلام کنیم که در سیستم قرنیز حرارتی که مثلا در یک ساختمان با مساحت 200 متر، حداقل 200 نقطه اتصال وجود دارد، ممکن است هر کدام از این نقاط اتثال به هر دلیلی پس از مدتی دچار شکستگی و یا نشتی بشوند؛ علت این موضوع هم می تواند عوامل مختلفی همچون انقباض ها و انبساط های زمانی مختلف و یا حتی فشار بالا یا پایین آب باشد که در این نقاط می توانند باعث خرابی شوند.

عضويت  / ورود


ولی باید این نوید را به شما بدهیم که در سیستم رادیاتور قرنیزی گرمایشی نیکسان از هیچگونه اتصالاتی که در صنایع وجود دارد، مثل اورینگ و رزوه بهره برده نشده است که درنتیجه اتمال هر گونه نشتی و خرابی را در این سیستم های قرنیز گرمایشی کاهش می دهد؛ اما شاید بپرسید چگونه این امر محقق شده است؟ باید به شما اعلام کنیم که در این سیستم ها در حقیقت تمامی لوله های مسی به شکل فوق العاده ای جوشکاری شده اند و هرگونه احتمالی در خصوصی نشتی به صفر می رسد.
همانطور که حتما خود شما هم می دانید در حقیقت جوشکاری یکی از بهترین راه ها برای استفاده در جهت استحکام اتصالات است، دقیقا به همین دلیل هم هست که از این مورد در سیستم های رادیاتور قرنیزی گرمایشی نیکسان استفاده شده است. این سیستم ها در برابر هرگونه فشارهای ناشی از جریانات آب و همچنین انبساط و انقباض های گوناگون مقاومت بسیار خوبی دارند و هیچ گونه خساراتی را متحمل نمی شوند.

عضويت  / ورود


اما در این قسمت از مقاله می خواهیم موضوع انتقال گرما به روش همرفت را برای شما شرح دهیم که می تواند نرتبط با این سیستم های رادیاتور قرنیز گرمایشی هم باشد:
همان طور که قبلا بیان شد مایعات و گازها گرمای قابل توجهی را هدایت نمی کنند. انتقال گرما در مایعات و گازها به وسیله روش جا به جایی صورت می گیرد. جریان باد کره زمین، گرمایی که از روی شعله بالا می رود، مکش دودکش بخاری نمونه هایی از وزش طبیعی هستند. استفاده از یک پمپ برای گردش آب گرم یا سرد یا استفاده از یک بادبزن برای به جریان انداختن هوای گرم یا سرد نمونه هایی از وزش اجباری هستند.
در هر حال همرفت انتقال گرما به وسیله حرکت مولکول ها از یک محل به محل دیگر است. بدین صورت که مولکول های گرم شده از یک محل به محل دیگر حرکت کرده و گرما را با خود جابه جا می کنند. هوا در اثر تماس با وسیله گرم کننده مانند رادیاتور یا بخاری گرم شده، انبساط می یابد و در نتیجه سبک تر شده،به طرف بالا حرکت می کند. سپس هوای سرد و سنگین به آرامی جای آن را می گیرد و این عمل تکرار می شود.
در روی دیواره های این سیستم های رادیاتور قرنیزی از سینی های آلومینیومی استفاده شده است که این مورد خود یکی دیگر از ویژگی های بسیار منحصر به فرد رادیاتورهای قرنیز گرمایشی نیکسان است. البته باید بهره بردن از کاورهای ضد خش که انها هم از جنس آلومینیوم هستند را به دیگر ویژگی این قرنیز حرارتی اضافه کرد.
استفاده از صفحات آلومینیومی
مسئله بسیار شاخص دیگر در مورد این رادیاتورها این است که در دورتادور دیواره های این سیستم انتقال حرارت صورت می پذیرد و باعث گرمایش منزل شما می شود، درست به همین دلیل بسیار مهم هم بود که گفتیم از میزان اتلاف انرژِ شما نسبت به وسایل گرمایشی قدیمی بطور چشم گیری می کاهد چراکه از تمامی صفحات آلومینیومی موجود در این سیستم نهایت استفاده صورت گرفته است. بدلیل ویژگی ذکر شده گرمایی که در منزل شما پخش خواهد شد بصورت کاملا یکنواختی بوده و این امر موجب می شود دمای مطلوب تر و مناسب تری را در خانه خود احساس کنید.
اما مسئله ای که بدون شک برای ما و همچنین شما نیز خیلی اهمیت دارد و حتی شاید قبل از معرفی همه این مسائل به ذهن شما هم خطور کرده باشد این است که هزینه این رادیاتور قرنیزی گرمایشی چه مقدار است؟ این هزینه ها بطور کلی در شرکت های گوناگون با یکدیگر متفاوت می باشند اما باید به شما بگوییم که رادیاتورهای قرنیز گرمایشی نیکسان یکی از بهترین قیمت های موجود در بازار را به شما ارائه می دهد. بطور کلی هزینه تقریبی بسته به ویژگی های منزل شما، متراژ و... چیزی حدود 600 هزار تومان برای هر متراز می باشد؛ این قیمت با توجه به اینکه این سیستم ها مصرف انرژی به مراتب کمتری را نسبت به سیستم های قدیمی دارند، کاملا منطقی و قابل پیش بینی بوده است اما اگر فکر می کنید این هزینه برای شما زیاد است بگذارید دو نکته را برای شما بیان کنیم که ممکن است در نظری که دارید تجدید نظر کنید:

عضويت  / ورود


مورد اول این است که اگر شما در دراز مدت این مسئله را در نظر بگیرید کاملا مشخص می شود که هزینه های انرژی حرارتی در برابر هزینه ای که تنها یکبار و فقط یکبار برای خرید این سیستم می کنید واقعا عجیب و بسیار به صرفه می باشد.
مورد دوم این است که لازم نیست سراسر خانه خود را با این سیستم های گرمایشی مجهز کنید. شما تنها لازم است در بخش هایی از خانه بشکل پراکنده از متراژ معنی از سیستم قرنیز حرارتی استفاده کنید. این میزان که چقدر باشد و در کدام قسمت ها مورد استفاده قرار بگیرد توسط تیم مهندسی شرکت نیکسان به شما اعلام خواهد شد.
شکل ظاهری رادیاتورهای قرنیزی
لازم است درباره این رادیاتورهای قرنیز گرمایشی بگوییم که بابت اندازه ها و همچنین شکل ظاهری انها نیز هیچ مشکلی وجود ندار چراکه خود شما می توانید به انتخب خودتان البته درصورت نبود مشکل فنی هر کدام را که می خواهید، انتخاب نمایید. این مورد را هم در نظر داشته باشید که رادیاتورهایی که برای یک ساختمان انتخاب می شوند به فضای ساختمان، طبقه، مساحت و چند مورد دیگر وابسته می باشند. یک ویژگی میهم دیگر درباره این رادیاتورها این است که نوع دیگری از انها وجود دارد که ارتفاعی حدود 13 متر داشته و بسیار مناسب استفاده در قسمت های میانی ساحتمان می باشند.
اما بگذارید یک نگاه فنی کوچک والبته قابل فهم برای همه را به این قرنیز گرمایشی بندازیم. هر قسمت از این سیستم از یک لوله رفت و برگشتی برخوردار می باشد که بطور کاملی از قسمت های دیگر ساختمان و اتاق ها مجزا می باشند.

عضويت  / ورود


اگر به شما بگوییم که با استفاده از این سیستم های قرنیز حرارتی هزینه لوله کشی های تاسیساتی خود را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهید حتما خیلی شگفت زده خواهید شد، اما باید بدانید که رادیاتورهای قرنیز گرمایشی این ویژگی بزرگ را هم به همراه خود دارند که خود نکته ای است برای هر چه بیشتر ترغیب شدن شما برای بهره گیری از این سیستم های جدید. درضمن این مورد را هم در نظر داشته باشید که لوله کشی کمتر برابر است با پرداخت هزینه خیلی کمتر بابت لوله کشی های تاسیساتی!
سوالی که ممکن است برای خیی از شماها پیش بیاید این است که آیا در هر زمانی می توان برای نصب این سیستم ها اقدام کرد؟ برخی فکر می کنند چون ساختمان آنها نوساز نیست و از انجا که این سیستم ها حتما باید در همان زمان اولیه تکمیل ساختمان در هر خانه ای نصب گردند، دیگر نمی توانند از این سیستم رادیاتور قرنیز گرمایشی در منزل خود استفاده کنند. بطور کلی پاسخ این سوال این است که بهترین کار این است که در همان مراحل اولییه ساخت ساختمان و زمان لوله کشی تاسیساتی آن برای نصب این سیستم ها اقدام کرد اما اگر چنین اتفاقی هم رخ ندهد باز هم مشکلی نیست و تیم مهندسی شرکت نیکسان به شما کمک خواهد کزد که به بهترین نحو ممکن از این سیستم و تکنولوژی جدید در منزل خود استفاده کنید.

عضويت  / ورود


کاهش مصرف انرژی
درباره کاهش مصرف انرژی این رادیاتورها به شما گفتیم که مصرف آنها بسیار کم می باشد. بگذارید برای درک بهتر این موضوع یک مثال برای شما بزنیم. فرض کنید که برای یک خانه با متراژ معین آب ورودی به رادیاتورهای قدیمی باید حدود 75 درجه سانتی گراد دما داشته باشد، اما اگر از قرنیز گرمایشی استفاده کنید تنها به آبی با 55 درجه سانتی گراد نیاز خواهید داشت. این یعنی باید از حرارت کمتری برای گرم کردن آب استفاده شود و استفاده از حرارت کمتر یعنی استفاده از گاز کمتر! لذا بدین گونه شما در مصرف انرژی(گاز) خود صرفه جویی کرده اید.

عضويت  / ورود


بهتر است یک نکته را هم به کسانی که تازه اقدام به ساخت ساختمان و منزل خود کرده اند، اعلام کنیم. اگر شما قصد استفاده از این سیستم قرنیز گرمایشی را دارید بهتر است همین حالا پلان معماری ساختمان خود را تهیه و ان ا در اختیار تیم مهندسی شرکت نیکسان قرار دهید؛ با این کار مراحل ارزیابی و قرارگیری این قرنیزهای حرارتی زودتر و با دقت بیشتری انجام خواهد شد.
منبع: http://www.otaq.irSanazrasooli
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد
 
پست ها : 5
تاريخ عضويت: شنبه 11 دي ماه , 1395 10:28:34
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 50

بازگشت به سایت های مفید فارسی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان