راز لکه‌های شیری ماه کشف شد

راز لکه‌های شیری ماه کشف شد

پستتوسط arman » پنج شنبه 15 شهريور ماه , 1391 00:42:35

راز لکه‌های شیری ماه کشف شد


طی دهه‌‌های متمادی لکه‌های شیری رنگ روی سطح ماه پرسش‌های متعددی را در اذهان ایجاد کرده بود اما اکنون محققان موفق به حل راز این لکه‌ها شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان راز لکه‌های شیری روی سطح ماه را به عنوان بخش‌هایی از خاک ماه که توسط حباب‌های مغناطیسی موثر اما ضعیف حفاظت می‌شود، توصیف کرده‌اند.

نتایج این تحقیقات می‌تواند به سازندگان فضاپیماها کمک کند برای حفظ فضانوردها در مأموریت‌های آینده، محافظ مغناطیسی در مقابل تشعشع‌های مضر بسازند.

برخلاف زمین، ماه دارای میدان مغناطیسی جهانی نیست تا آن را در مقابل باد خورشیدی یا همان جریان ذرات باردار خورشید حفظ کند. این ذرات با خاک ماه در تماس هستند و آن را طی هزاران سال تیره‌تر کرده‌اند.

اما نگاه دقیق‌تری به سطح ماه نشان می‌دهد که برخی مناطق در سطح ما نسبتا روشن‌تر هستند و روشنایی آن تاکنون منبع مشخصی نداشت.

براساس اظهارات روث بامفورد، از آزمایشگاه راترفورد اپلتون در بریتانیا، این لکه‌های شیری رنگ یا مناطق روشن سطح ماه به سرعت به یک راز تبدیل شد.

در زمان مأموریت‌های آپولو این لکه‌ها را با حباب‌های میدان مغناطیسی چند صدمتر آن طرف تر تطبیق داده شده است. برخی از دانشمندان فکر می‌کردند که این مگنتوسفرها می‌تواند ذرات خورشیدی را منحرف کنند. اما اندازه گیری‌های بیشتر نشان داد که این میدان‌ها به قدری ضعیف هستند که پروتن‌های باردار مثبت می‌توانند از داخل آنها عبور کنند.

در آزمایش جدید آزمایشگاهی بامفورد و همکاران وی یک شعاع از پروتن‌ها و الکترونها را به عنوان باد خورشیدی به یک آهنربای کوچک ارسال کردند. این ذرات باردار از روی آهن ربا چون قطرات بارانی که به چتر می‌خورد، گذشت.

جورجیانا کرامر از موسسه ماه و سیاره درهیوستن تگزاس اظهار داشت: تاجایی که ما می‌دانیم، این نخستین بار است که این آزمایش به معنای واقعی انجام شده است.

این گروه تحقیقاتی اعتقاد دارد که الکترون‌های باردار منفی خطوط مگنتوسفر کوچک را دنبال می‌کند، درحالی که پروتن‌ها به آرامی از میان آن عبور می‌کنند. این جدایی میان بارهای منفی و مثبت یک میدان الکتریکی ایجاد می‌کند که قوی‌تر از میدان مغناطیسی است.

بامفورد اظهار داشت که گروه وی روی محافظ‌های منحرف کنند مغناطیسی برای فضا پیماها کار می‌کرده است اما منتقدان اظهار داشتند که اجرای چنین امری نیازمند انرژی بسیاری برای عملی شدن است؛ اکنون با درک حباب‌های ماه به مثابه محافظ مغناطیسی محققان می‌توانند یک سیستم مصنوعی بسازند که بتواند با انرژی کم کار کند.
نماد کاربر
arman
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست ها : 1478
تاريخ عضويت: سه شنبه 10 اسفند ماه , 1388 00:00:00
محل سکونت: فارس-شیراز
تشکر کرده: 108 بار
تشکر شده: 75 بار
امتياز: 84012

پستتوسط Eli » سه شنبه 11 مهر ماه , 1391 23:38:40

mamnon az khabaraton
درکشور من مردم با نفرت بیشتری به صحنه ی بوسیدن دو عاشق نگاه میکنند تا صحنه ی اعدام       زیستن با این مردمان دردناک است     شریعتی
نماد کاربر
Eli
دانشمند افتخاری انجمن
دانشمند افتخاری انجمن
 
پست ها : 3947
تاريخ عضويت: پنج شنبه 5 بهمن ماه , 1390 00:00:00
محل سکونت: tehran
تشکر کرده: 3 بار
تشکر شده: 26 بار
امتياز: 97466


بازگشت به خبر علمی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان

cron