کره زمين شماره 2 کشف شد!

کره زمين شماره 2 کشف شد!

پستتوسط arman » دوشنبه 12 آبان ماه , 1392 02:25:20

کره زمين شماره 2 کشف شد!

اخترشناسان، سياره اي با چگالي مشابه زمين در خارج از منظومه شمسي کشف کردند.

به گزارش خبرگزاري آريا، دانشمندان براي نخستين بار سياره اي در ماوراي منظومه شمسي کشف کرده اند که نه تنها اندازه اي مشابه زمين دارد، بلکه ميزان سنگ و آهن موجود در اين سياره نيز مشابه کره خاکي است.

اخترشناسان، کشف اين سياره با تلسکوپ فضايي کِپلِر را گام مهمي براي يافتن ديگر سياره هاي قابل سکونت در فضا مي دانند.

سياره جديد موسوم به کِپلر 78- بي ((Kepler-78b در مدار ستاره اي کوچکتر از خورشيد، در صورت فلکي سيگنوس و فاصله چهارصد سال نوري از زمين قرار دارد.

هر سال نوري تقريباً معادل ده تريليون کيلومتر يا  فاصله اي است که نور با سرعت سيصد هزار کيلومتر در ثانيه، در مدت يکسال طي مي کند. تلسکوپ فضايي کپلر ناسا (سازمان فضايي آمريکا) که سياره هاي جديد را هنگام حرکت آنها در مدار ستاره ها با مسدود شدن پرتو نور شناسايي مي کند، پارسال سياره کپلر 78- بي را کشف کرد.

اما بعداً اندازه گيري ها نشان داد قطر اين سياره فقط بيست درصد بزرگتر از قطر زمين است.

گرچه سطح مذاب ودماي زيادي اين سياره ، آن را براي زندگي نامناسب کرده است، تيمي از اخترشناسان مستقل کوشيدند جرمِ مخصوص (چگالي) کپلر-78 بي را از روي زمين اندازه گيري کنند.

اين دانشمندان با استفاده از تلسکوپ هاي مختلف، جاذبه موجود بين سياره کوچک و ستاره والد را اندازه گيري کردند تا از اين اطلاعات براي حدس زدن وزن و ترکيبات موجود در سياره استفاده کنند.

اين اخترشناسان اين هفته با ارائه دو مقاله علمي در ژورنالِ نيچِر اعلام کردند تلاش آنها موفقيت آميز بوده است و آنها به اين نتيجه رسيده اند که کپلر-78 و زمين تقريباً به يک اندازه چگالي دارند و اين نشان مي دهد سياره جديد عمدتاً از سنگ و آهن تشکيل شده است.

چگالي زمين تقريباً پنج و نيم گرم در هر سانتي متر مکعب است.

دانشمندان قصد دارند همين اندازه گيري را براي ديگر سياره ها با ابعاد مشابه زمين تکرار کنند، اما اين کار با فناوري هاي امروز امکان پذير نيست. کپلر-78 بي در زمره دوازده سياره اي است که به تازگي کشف شده اند و مدار آنها در فاصله بسيار نزديکي از ستاره والد قرار دارد. به عنوان مثال، کپلر-78 بي در هر هشت ساعت و سي دقيقه يک دور کامل در مدار ستاره والد مي چرخد.
یا در حال برنامه ریزی برای آینده هستیم یا برای گذشته تأسف می خوریم ؛ همه این اتفاقات در زمان حال می افتد و زمان حال از دست می رود .

برای نویسنده این مطلب arman تشکر کننده ها:
mn7 (سه شنبه 22 بهمن ماه , 1392 12:22:36)
رتبه: 25%
 
نماد کاربر
arman
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست ها : 1478
تاريخ عضويت: سه شنبه 10 اسفند ماه , 1388 00:00:00
محل سکونت: فارس-شیراز
تشکر کرده: 108 بار
تشکر شده: 75 بار
امتياز: 84012

بازگشت به خبر علمی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان