برگ مصنوعی با هوا و نور سوخت هیدروکربنی تولید می‌کند

برگ مصنوعی با هوا و نور سوخت هیدروکربنی تولید می‌کند

پستتوسط mahsa7895 » جمعه 15 مرداد ماه , 1395 09:30:53

محققان نوع جدیدی از سلول خورشیدی را ساخته‌اند که با استفاده از انرژی خورشید کربن‌ دی‌اکسید را به سوخت هیدروکربنی تبدیل می‌کند.

در مقایسه با سلول‌های خورشیدی عادی که انرژی خورشیدی را به الکتریسیته تبدیل می‌کنند، این سلول خورشیدی جدید با هزینه کم و بازدهی خوب، کربن دی‌اکسید موجود در اتمسفر را مستقیما به سوخت قابل استفاده تبدیل می‌کنند.

این دستگاه جدید بسیار شبیه به گیاهان و درختانی کار می‌کند که کربن دی‌اکسید را گرفته و آن را به شکر تبدیل کرده و به عنوان انرژی ذخیره می‌کنند. بر خلاف گیاهان که با استفاده از کاتالیزگر شکر تولید می‌کنند، محققان از کاتالیزگر برای تبدیل کربن دی‌اکسید به کربن مونوکسید استفاده کردند.

این سیستم مبتکرانه می‌تواند مشکلات مهمی در زمینه مصرف انرژی را حل کند. سلول‌های خورشیدی جدید سوخت قابل استفاده تولید می‌کند که تراکم انرژی زیادی دارد. این نوع سوخت می‌تواند به حل چالش‌های ناشی از سوزاندن دیگر هیدروکربن‌ها مثل نفت، بنزین و زغال‌سنگ کمک کند.

یک مزرعه خورشیدی از این سلول که اصطلاحا برگ خورشیدی هم نامیده می‌شوند، می‌تواند مقادیر قابل توجهی از گاز گلخانه‌ای کربن دی‌اکسید موجود در اتمسفر را کاهش دهد. این گاز یکی از عوامل اصلی گرمایش جهانی است.

کربن مونوکسید هم یک گاز گلخانه‌ای است که منجر به گرم شدن زمین می‌شود، اما دانشمندان راهی پیدا کرد‌ه‌اند تا آن را به یک سوخت قابل استفاده مثل متانول تبدیل کنند. تبدیل کربن دی‌اکسید به ماده‌ای قابل استفاده دشوارتر است چون این گاز از لحاظ شیمیایی نسبتا واکنش‌ناپذیر است.
mahsa7895
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد
 
پست ها : 6
تاريخ عضويت: دوشنبه 23 فروردين ماه , 1395 12:42:49
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 45

بازگشت به خبر علمی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان

cron