پرینت سه بعدی قرنیه چشم

محلی برای ارائه نظرات و شرکت شما در مباحث

پرینت سه بعدی قرنیه چشم

پستتوسط ava96 » شنبه 12 آبان ماه , 1397 14:44:29

در این تحقیق که هنوز در مرحله طراحی اولیه است، سلول های بنیادین قرنیه و ترکیبات طبیعی ترکیب شد تا یک جوهر زیستی برای چاپ ساخته شود.به گفته محققان دانشگاه نیوکاسل، این روش را می توان در آینده برای تضمین وجود ذخایر نامحدود از قرنیه های انسانی به کار برد.قرنیه خارجی ترین لایه ای است که چشم انسان را تشکیل می دهد و با کنترل و تمرکز نور ورودی به چشم نقشی کلیدی در قدرت بینایی فرد دارد.به هرحال محققان در این پژوهش از سلول های بنیادینی استفاده کردند که از  قرنیه یک اهدا کننده سالم استخراج شده بود. در مرحله بعد آن را با آلژینات (ماده ای که از آن دندان مصنوعی ساخته می شود) و کلاژن(اصلی ترین پروتئین ساختاری موجود در پوست) ترکیب می کنند تا ماده ژل مانند تولید شود.در مرحله بعد محققان شکل قرنیه انسان را با یک پرینتر زیستی سه بعدی ارزان قیمت، چاپ کردند. این فرایند کمتر از ۱۰ دقیقه طول کشید و طی آن سلول های بنیادین رشد کردند.چی کانون  استاد دانشگاه نیوکاسل و رهبر این تحقیق می گوید:  ژلی که ما ساختیم ترکیبی از آلژینات و کلاژن است و هنگام تولید ماده سلول های بنیادین را زنده نگه داشت. این ماده به اندازه ای سخت است که شکل خود را حفظ کند و از سوی دیگر به اندازه ای نرم است که درون دماغه پرینتر سه بعدی جا بگیرد.به گفته محققان با کمک این فناوری می توان قرنیه هایی با اشکال و سایزهای مختلف براساس نیاز بیمار چاپ کرد.البته به آزمایشات بیشتری نیاز است و چند سال طول می کشد تا این فناوری به جای پیوند استفاده شود.

محققان دانشگاه نیوکسل اخیراً به تکنیکی تجربی و انقلابی دست یافته اند که می تواند به میلیون ها نفری که در لیست های پیوند قرنیه حضور دارند کمک کند. با استفاده از یک بیوپرینتر سه بعدی معمولی، چه کانن، پروفسور مهندسی بافت و تیم او توانستند سلول های بنیادی یک قرنیه سالم را با کلاژن و آلژینات (نوعی از شکر که گاه در بازسازی بافتی مورد استفاده قرار می گیرد) ترکیب کنند و یک نوع «جوهر زیستی» بسازند که امکان پرینت آن به شکل قرنیه انسان در تنها 10 دقیقه وجود دارد.

قرنیه نقشی اساسی در فوکوس و نیز محافظت از چشم در برابر گرد و غبار و باکتری ایفا می کند. با این حال چون قرنیه در بیرونی ترین لایه چشم قرار گرفته، شدیداً در برابر صدمات مختلف آسیب پذیر است. در سراسر جهان بالغ بر 10 میلیون نفر در معرض خطر کوری به خاطر صدمات وارده به قرنیه هستند اما تعداد اندکی از آنها شانس پیوند قرنیه را دارند. اما حالا به لطف قرنیه پرینت سه بعدی شده تیم نیوکسل، می توان به تولید تعداد نامحدودی قرنیه برای پیوند و کمک به بیماران پرداخت.

پروفسور کانن می گوید: «ژل منحصر به فرد ما -که ترکیبی است از آلژینات و کلاژن- هنگام تولید یک ماده، سلول های بنیادی را زنده نگه می دارند و آنقدر سفت هست که شکل خود را حفظ کند اما آنقدر نرم هم هست که از نازل پرینتر سه بعدی خارج شود

پیش از

عضويت  / ورود
نمونه های جایگزین قرنیه، تیم محققان دانشگاه نیوکسل، چشم بیماران را اسکن کردند تا ابعاد و مختصات لازم را به دست آورند. اگرچه بیماران احتمالاً هنوز باید «چند سال» منتظر باقی بمانند تا این قرنیه های پرینت شده راه خود را به مراکز پزشکی باز کنند اما باز هم این دستاورد می تواند به افرادی که از بیماری های مرتبط با قرنیه رنج می برند امیدبخش باشد.

ava96
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد
 
پست ها : 6
تاريخ عضويت: چهارشنبه 9 آبان ماه , 1397 12:05:30
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 60

بازگشت به اتاق آزاد اندیشی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان

cron