چرا از الیاف پلی پروپیلن در بتن صنعتی استفاده می شود

سایت های تخصصی فارسی را اینجا بیابید

چرا از الیاف پلی پروپیلن در بتن صنعتی استفاده می شود

پستتوسط roya20 » سه شنبه 9 بهمن ماه , 1397 15:22:18

افزودنی و الیاف پلی پروپیلن
یکی از کم هزینه ترین افزودنی هایی که در اجرای بتن مورد استفاده قرار می گیرد، الیاف پلی پروپیلن می باشد زیر اکه سبب افزایش استحکام، مقاومت و نیز ماندگاری طولانی مدت بتن می شود.

به منظور کاهش و حتی عدم ایجاد ترک های ریز و مویی که پس از

عضويت  / ورود
به وجود می آید و همچنین زیاد کردن مقاومت، استفاده از این افزودنی و الیاف پلی پروپیلن بسیار رونق یافته است. در هنگامی که کار بتن ریزی اجرا می شود، ترک هایی ریز و مویی شکل به وجود می آیند که استفاده از این الیاف مانعی برای بیشتر شدن آن ها می باشد.


برای بیان دیگر ویژگی های الیاف Polypropylene باید بگوییم که در مقابل هر نوع ضربه، بتن سفت می باشد و گرد و غبار را  هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی به خود جذب نخواهد کرد. این افزودنی خاصیت آب گریز بودن یا یدروفوبیک دارا می باشد و در مخلوط کردن بتن با ماشین میکسر دچار خیسی نمی شود.
کاربردهای الیاف پلی پروپیلن
از پر کاربردترین و معروف ترین نوع از الیاف های صنعتی، پلی پروپیلن می باشد که از آن در صنعت های گوناگون اعم از ساخت ورق های ایرانیت از نوع سیمانی، مخزن های آب و برج هایی که برای خنک کننده هستند، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. پلی پروپیلن در هر متر از مکعب که بستگی به نوع صنعت و نیز عملکرد آن دارد، از بین ۱ التا ۳ کیلوگرم اندازه مصرفی دارد.


افزودنی و الیاف فورتا
یکی از محصولات تولیدی کشور آمریکا الیاف فورتا نام دارد و به عنوان یکی از افزودنی هایی است که نوع آن از پلی پروپیلن بسیار با کیفیت تر گزارش شده است و در محیط های قلیایی باعث مقاومت بیشتر می شود.

روش صحیح استفاده الیاف فورتا
برای استفاده صحیح افزودنی فورتا باید به این صورت عمل کرد که به هر متر مکعب از بتن توجه کرد و در محدوده ۹۰۰ الی ۱ کیلوگرم آن را به درون ماشین مخلوط کن اضاف نمود و در مدت زمان ۵ دقیقه به درستی مخلوط و میکس کرد و سپس باید از روان کننده استفاده شود. در هنگام استفاده از الیاف های فورتا نیاز به آرماتور بندی محل کف پروژه نمی باشد و همین موضوع سبب کاهش هزینه های بتن ریزی خواهد شد. الیاف فورتا جایگزین خیلی خوبی برای استفاده از میلگرد در آرماتور و نیز قطعه های از پیش ساخته بتنی می باشد.


roya20
کاربر تازه وارد
کاربر تازه وارد
 
پست ها : 5
تاريخ عضويت: پنج شنبه 20 دي ماه , 1397 12:24:25
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 50

بازگشت به سایت های مفید فارسی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان

cron